... Rječnik | Ci | Skraćenica za kiri. V. curie.... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Ci Skraćenica za kiri. V. curie.  
Cicatrix Ožiljak, vezivno tkivo stvoreno sazrijevanje zamladnog (granulacionog) tkiva, koje zamjenjuje defekte u tkivima ili organima koji su nastali ranjavanjem ili usljed drugih patoloških procesa. To je grubovlaknasto, skvrčeno, čvrsto i bjeličasto sjajno tkivo s malim brojem krnvih sudova. V. keloid.  
Cijan-kalijum (kalijum-cijanid) V. Kalii cyanidum  
Cijanizacija Uništavanje insekata i raznih štetočina, naročito pacova, gasom cijenovodonikom. Ovaj gas se stvara pri običnoj temperaturi isparavanjem cijanovodonične kiseline iz njenih rastvora ili iz čvrstih preparata u kojima je ona asporbovama na infuzorijsku zemlju ili nastaje dejstvom sumporne kiseline na neku so cijanovodonične kiseline. Cijanovodonik je lakši od vazduha, ima veliku prodornu snagu i prolazi kroz sve rupice i pukotine u nekoj prostoriji. Bez mirisa je, te mu se u cilju raspoznavanja dodaju razne supstancije. Hemijski, cijanovodonik je indiferentan gas, koji ne oštećuje predmet, ne utiče na boje i ne mijenja suhu hranu. Jedino je opasan za masnu hranu, jer sa mastima stvara otrovna jedinjenja nitrile. C. služi za uništavanje gamadi, insekata i štetočina u prostorijama za stanovanje, transportnim sredstvima, brodovima, mlinovima, stovarištima i sl. U poljoprivredi se upotrebljava za uništavanje raznih štetočina na biljkama, voću i drveću.  
Cijanovodonična kiselina V. Acidum hydrocyanicum  
Cijanovodonik V. Acidum hydrocyanicum  
Cijev mokraćna V. urethra  
Ciklestrol Vještački estrogen poznat još i kao hekestrol (C18H22O2).  
Cikličan V. cyclitis  
Ciklo- V. cyclo-  
Ciklohorioiditis V. cyclochorioiditis  
Cikloplegija V. cycloplegia  
Ciklotimija Lakši oblik cirkularne, manijačko-depresivne psihode. V. cyclothymia.  
Cilia (1) trepavice, snažnije dlake na ivici očnih kapaka; (2) treplje, organčići na površini nekih praživotinja čijim se treperenjem ove jednoćelijske životinje pokreću (otuda naziv ciliata), ili na slobodnoj površini nekih epitelnih ćelija (epitel dušnika sisara, ždrijela žabe i dr.), gdje treperenjem (kinocilije) pomažu odstranjivanje stranih čestica dospjelih u dušnik. U drugih ćelija su nepokretne treplje (stereocilije) i služe izlučivanju sekretnih kapljica koje klize preko snopova treplji u duplju kanala.  
Cilijarna injekcija V. injekcijacilijarna  

1 2 3 4 5 6