... Rječnik | Elektrin kompleks | Kompleks. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Elektrin kompleks Kompleks.  
Elektrivno bojenje V. bojenje  
Elektroakustika V. elektrohirurgija  
Elektrodesikacija Površinska elektrokoagulacija.  
Elektrodijagnostika Metoda utvrđivanja lokalizacije i vrste oboljenja živčanih puteva i mišića pomoću električne struje. E. se služi uglavnom galvanskom i faradskom strujom; e. (stom.) utvrđivanje vitalnosti zbune srži pomoću faradske struje.  
Elektroencefalografija (EEG) Dijagnostička metoda za dopunu dijagnoze epilepcije i lokalizacije tumora ili drugih lokalnih lezija u mozgu, kao i za otkrivanje nenormalnosti u funkcionisanju mozga kod psihopata. E. počiva na činjenici da se normalno s površine lubanje mogu registrovati talasaste promjene u električnom potencijalu. Ti tzv. ?-talasi (8-13/sek.) javljaju se naročito u okcipitalnoj oblasti pri potpunom tjelesnom i psihičkom mirovanju sa zatvorenim očima. Otvaranje očiju i psihički rad spriječvaju nastajanje ?-talasa. Patološki procesi utiču na normalno stvaranje električnih potencijala pa prema tome i na elektroencefalogram, i to kako na specifičan način (kao kod petit mala) tako i na nespecifičan način (u svima ostalim slučajevima). V. elektroencefalogram.  
Elektroencefalogram Niz krivulja koje prikazuju promjene u električnom potencijalu pojedinih tačaka na površini lubanje a koje nastaju usled rada moždanih ćelija. V. elektroencefalografija. (EEG).  
Elektroforeza Pojava kretanja čestica prema katodi ili prema anodi koja se javlja kad se propusti jednosmjerna električna struja kroz neki sol ili kroz neku suspenziju ili emulziju. Pojava kretanja čestica prema katodi zove se kataforeza, a pojava kretanja čestica prema anodi – anaforeza; (stom.) sterilizacija putridnih zubnih kanala putem električne struje kroz kanal zubnog korjena u koji je stavljen neki lijek; e. bjelančevina, određivanje količina pojedinih bjelančevina plazme pomoću kretanja micela bjelančevina u električnom polju. Tako se dobiva proteinogram, koji se sastoji iz albumina, alfa-, beta- i gama globulina u raznim koncentracijama; e. na hartiji, kretanje čestica s električnim nabojem nekog rastovra u električnom polju u naročitim aparatima za e. na hartiji. E. na hartiji je postupak koji se koristi za odvajanje proteina krvnog seruma, naročito njegovih globulina, za kvalitativnu i kvantitativnu analizz aminokiselina, steroida i dr.; imunoelektroforeza određuje pomoću specifičnih imunskih seruma velik broj frakcija bjelančevina plazme: papirna e., određivanje e. na filtrir-papiru je najlakša laboratorijska metoda za to određivanje.  
Elektrohirurgija V. hirurgija  
Elektroinstagmografija Registracija nistagmičkih kretnji očnih jabučica pomoću aparata elektroinistag-monografa. On bilježi svaku kretnju očne jabučice jer je ona po svojoj prirodi električki polarizovana. E. omogućuje tačniju analizu nistagmusa negoli samo vizuelno posmatranje.  
Elektrokardiogram EKG, grafičko predstavljanje akcionih struja srca. Uzima se pomoću aparata elektrokardiografa, i to u više odvoda (derivacija); standardni, unipolarni i prekordijalni. EKG ima svoje tipične zupce: P, Q, R, S i T. Zubac P je u vezi s razdraženjem, kontrakcijom pretkomora, dok su ostali zupci u vezi s kontrakcijom komora. U raznim srčanim oboljenjima nastaju promjene u EKG-u. Prema tim promjenama mogu se donijeti dijagnostički i prognostički zaključci.  
Elektrokardioskop Aparat s ekranom na kome se posmatra elektrokardiografska krivulja srca.  
Elektrokauter Instrument za kauterizovanje tkiva, koji se sastoji od platinske žice u jednom držaču. Propuštanjem električne struje kroz ovu žicu ona se može dovesti do crvenog ili bijelog usijanja i ovako proizvedenom toplotom kauterizuje se neko tkivo.  
Elektrokimografija Registrovanje pulsacija pojedinih tačaka srčanog ili aortnog ruba pomoću rendgenskih zrakova koji kroz vertikalnu pukotinu osvjetljavaju elektronski pojačivač slike. Promjene u intenzitetu osvjetljenja e.p. slike registruju se preko fotoćelije i fotomultiplikatora u vidu krive. Radi boljeg proučavanja istovremeno se registruje i EKG. Sin. radioelektrokimografija, fluorokardiografija, cinedenzigrafija (kada se registruju pulsacije plućne arterije i njenih ogranaka).  
Elektrokoagulacija Izazivanje koagulacione nekroze u oboljelim tkivima pomoću visokofrekventne struje.  

1 2 3 4