... Rječnik | Sulcus | Sulkus, žljeb, npr. s. costae... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Sulcus Sulkus, žljeb, npr. s. costae, rebarni žljeb.  
Sulfacetamidum Sulfacetamid, sulfonamidski preparat u koga je u sulfonamidsku grupu uveden ostatak sirćetne kiseline. Upotrebljava se naročito u liječenju infekcija mokraćnih puteva prouzrokovanih koli-bacilom.  
Sulfadiazinum Sulfadiazin, sulfonamidski preparat u kome je u sulfonamidskoj grupi jedan vodonik zamjenjen pirimidinskim prstenom.  
Sulfaguanidinum Sulfagvanidin, sulfonamidski preparat u kome je, u sulfonamidskoj grupi, jedan vodonik zamjenjen gvanidinom. Upotrebljava se protiv crijevnih infekcija izazvanih klicama osjetljivim prema sulfonamidima, naročito protiv bacilarne dizenterije.  
Sulfamerazinum Sulfamerazin, jedan od sulfonamidskih preparata u kome je, u sulfonamidskoj grupi, jedan vodonik zamjenjen metil-pridinom.  
Sulfamethazinum Sulfametazin, sulfonamidski preparat u koga je u sulfonamidsku grupu uveden primidinski prsten s dvije metilne grupe.  
Sulfamidi V. sulfonamidi  
Sulfathiazolum Sulfatiazol, sulfonamidski preparat u koja je u sulfonamidsku grupu uveden tiazolski prsten.  
Sulfati Soli sumporne kiseline, H2SO4. Mogu biti kiseli, kao što je natrijum-bisulfat, NaHSO4, i neutralni, kao što je natrijum-sulfat, Na2SO4.  
Sulfhemoglobin Jedinjenje hemoglobina sa sumpor-vodonikom.  
Sulfhidrilna grupa Jednovalentna grupa sastava – SH, analogna hidroksilnoj grupi. Jedinjenja sa sulfhidrilnom grupom imaju redukcione sposobnosti.  
Sulfidi Jedinjenja metala sa sumporom, soli sumpor-vodonične kiseline, npr. fero-sulfid, FeS. Nalaze se u prirodi kao rude.  
Sulfiti Soli sumporaste kiseline H2SO3. mogu biti kiseli kao što je natrijum-bisulfit, NaHSO3.  
Sulfonamidi Grupa hemioterapijskih sredstava koja u svom sastavu imaju benzenski prsten sa sulfonamidskom grupom (-SO2NH2) u para-položaju prema amino-grupi (-NH2) i u kojima je jedan vodonik iz sulfonamiske grupe zamjenjen nekom grupom (npr. tiazolskom, pirimidisnkom, gvanidinskom), a u nekim je i vodonik u amino-grupi zamjenjen (npr. tiazolskom, pirimidinskom, gvanidinskom), a u nekim je i vodonik u amino-grupi zamjenjen (npr. ostatkom ćilibarne kiseline). S. djeluju bakteriostatično na razne patogene klice (streptokoki, gonokoki, meningokoki, penumokoki, stafilokoki, bacili dizenterije, Pasteurella pestis, kolibacili, Clostridium welchii, Friedländerov bacil, Ducreyev bacil, viruse trahoma i limfogranuloma venereum i još neki mikroorganizmi), zbog čega se upotrebljavaju u liječenju infekcija izazvanih ovim klicama. Ponekad ovi preparati mogu izazvati i toksičke pojave (cijanozu, albuminuriju, hematuriju, anuriju, hemolitičku anemiju i agranulocitozu, muku, povraćanje, vrtoglavicu, ospe na koži i dr.). U grupu sulfonamida spadaju: sulfanilamid, sulfatiazol, sukcinil-sulfatiazol, ftalil-sulfatiazol, sulfizoksazol, sulfapirazin, sulfizomidin, sulfamilon.  
Sulfur S, sumpor, element, nemetal, žuto, čvrsto tijelo. Važan bioelekement, njegova jedinjenja igraju vrlo važnu ulogu u praktičnom životu. S. je kao takav indiferentan za organizam, ali u crijevima i na koži prelazi u vodonik-sulfid ili alkalne sulfide koji lokalno draže. Tako, s. djeluje kao blago laksantno sredstvo, jer vodonik-sulfid koji se u crijevima stvara od sumpora, podstiče peristaltičke pokrete. Spolja se upotrebljava u obliku masti (obično s nekom alkalnom supstancijom) kao paraziticid u šugi (jer nastali alkalni sulfidi rastvaraju opne parazita i njegovih jaja), i u seboroičkim promjenma na koži; s. depuratum, isprani sumpor iz koga su odstranjene primjese arsena. Upotrebljava se uglavnom kao blago laksantno sredstvo (nalazi se u sastavu Pulvis Glycyrrhizae compositus), ali i spolja protiv šuge i seboroičkih oboljenja, S. praecipitatum, taloženi sumpor, sumporno mlijeko. Služi za izradu Unguentum Sulfuris alkalinum, koji se upotrebljava u liječenju šuge. S. p. upotrebljava se u obliku suspenzije u ulju intramuskularno u nespecifičnom liječenju raznih hroničnih bolesti (reumatizma zglobova, adneksitisa i dr.). Sin. lac sulfuris; S. sublimatum, sublimovani sumpor, sumporni cvijet. Služi za izradu S. depuratum, a upotrebljava se i umjesto ovoga, ali samo spolja, u dermatologiji. Sin. Flores sulfuris.  

1 2