... Rječnik | Hemi- | Polu-, koji se odnosi na jedn... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Hemi- Polu-, koji se odnosi na jednu strnau tijela, na jednu polovinu.  
Hemianestezija Ugašena osjetljivost na jednoj polovini tijela.  
Hemianopsia Hemianopsija, ispadi jedne polovine vidnog polja, koji se javlja pri lezijama u području hijazme i traktusa optikusa. Može se javiti kao binazalna h., kada je unutrašnja polovina vidnog polja ispala; bitemporalna h., kada je spoljna polovina vidnog polja ispala.  
Hemiasinergija Asinergija jedne polovine tijela, tj. ruke i noge s iste strane.  
Hemiatrophia facialis V. Rombergova bolest (pod bolest)  
Hemibulbarni sindrom V. syndroma  
Hemicrania V. migrena  
Hemija Nauka o prostim tijelima (elementima) i njihovim jedinjenima. Osnovni zadatak hemije je izučavanje prirode i osobina elemenata, njihovih međusobnih reakcija i jedinjenja koja nastaju usljed ovih reakcija; farmaceutska h., grana hemije koja se bavi izučavanjem sastava ljekovitih materija i hemijskih procesa pomoću kojih se one mogu spraviti; medicinska h., grana hemije koja se bavi proučavanjem onih materija i hemijskih procesa čije je poznavanje neophodno potrebno za razumjevanje medicinskih nauka.  
Hemijska borbena sredstva V. bojni otrovi i hemijske nokse  
Hemijske nokse Hemijske materije koje prodiru u organizam respiratornim i digestivnim putem, kroz kožu i sluznicu (naročito kad su ove povrijeđene) i iazzivaju razna oštećenja. U savremenoj humanoj patologiji igraju vidnu ulogu; ratne h.n., hemijska borbena sredstva (bojni otrovi, dimne i zapaljive materije), tehničke hemikalije (pogonsko gorivo i mazivo, organski rastvarači, antikorozivi i tehničke kiseline) i otrovi pri sagorjevanju i eksploziji (ugljen-monoksid, barutni i nitrozni gasovi). Mnoge od ovih noski dolaze do izražaja i u mirno doba.  
Hemijski ekvivalent V. ekvivalent  
Hemin-proteidi Labilna jedinjenja hemina s bjelančevinama. Sin. parahematini.  
Hemiopsia V. hemianopsia  
Hemioreceptori (mikrob.) hipotetična mjesta ili atomske grupe u protoplazmi koje imaju naročitu, specifičnu moće da se vezuju s izvjesnim hemijskim supstancijama ili grupama (receptor za toksin, za arsenske grupe i dr.); (fizol.) čulni organi ili završeci senzornih nerava koji su adaptirani na hemijske nadražaje (npr. receptori mirisa i ukusa). Sin. hemoreceptori.  
Hemiosinteza V. nitrifikacijafotosinteza  

1 2 3 4 5