... Rječnik | Vox | Voks, glas; v. magna, glasni g... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Vox Voks, glas; v. magna, glasni govor; v. sibilans, v. parva, šapat.  
Vračanje Mistična procedura u cilju liječenja bolesnika koji primjenjuju vrači primitivnih plemena i naroda, kao i babe vračare, vračevi i razne vrste nadriljekara i u narodnoj medicini kulturnih naroda.  
Vranjska Banja Banja blizu Vranja, na desnoj obali južne Morave, na 350 m n. v. Njen klimat djeluje sadativno i tonički. Postoji šest toplih izvora (29º, 63º, 72º , 82º , i 92ºC), od kojih je jedan najtopliji izvor u Evropi. Hemijski, voda s ovih izvora je slabo natrijum-hidrokarbonantna i sulfatna, slabo je i sumporna (jedan izvor je i gvožđevit). Voda služi za kupanje (rashlađena), za ispiranje i piće. Postoji kupatilo s kadama i basenima. U ovoj banji lijeće se: hronična reumatična oboljenja zglobova i mišića; neuralgije, oboljenja ženskih polnih organa, urički artritis, gojaznost, neke hronične kožne bolesti i anemija.  
Vrat V. collumcervix  
Vratna lepeza V. pterygium colliTurnerov sindrom  
Vratni pršljen V. verterbra  
Vratno rebro Prednja kvrga poprečnog nastavka VII vratnog pršljena, koja je u rijetkim slučajevima veoma izdužena te gradi prekobrojno,vratno rebro. V.r. prilikom pokreta glave stvara bolove jer zadire u rameni nervni splet, koji prolazi ispod njega.  
Vrelo Kaptaža, izgradnja rezervoara za vodu na mjestu na kome voda izvire iz zemlje hvatanjem glavne žile izvora u svrhu lokalnog ili centralnog snabdijevanja vodom. Rezervoari moraju da budu od dobrog, solidnog i za vodu nepropustljivog materijala, s prelivom za oticanje suvišne vode. Oni se obično prekrivaju slojem zemlje debljine 1−2 m radi održavanja konstantne temperature vode. Oko rezervoara određuje se zaštitni pojas, uži ili širi, prema lokalnim prilikama.  
Vrenje V. fermentacijatest vrenjem  
Vrh noža Mjera za odmjeravanje nepodjeljenih praškova za unutrašnju upotrebu. Vrlo netačan način odmjeravanja lijekova.  
Vrijeme Trajanje neke pojave; v. koagulacije, v. potrebno da bi se jedna količina krvi stavljena na pločicu ili epruvetu koagulisala (normalno 6–14 min.). V.coagulatio; v. krvarenja, trajanje krvarenja poslije uboda jagodice prsta ili uha (normalno 1−4 minuta); protrombinsko v., vrijeme potrebno za koagulaciju citratovane ili oksalatovane plazme poslije dodatka tromboplastina i kalcijuma (normalno 13−15 sek.).  
Vrnjačka banja Banja u podnožju Goča, na 275 m n. v. Njen klimat djeluje sedativno i tonički. Postoje tri izvora (35,3º, 16,7º, i 14ºC). Sve tri vode su alkalne (hidrokarbonati natrijuma i kalcijuma odnosno magnezijuma) i ugljenokiseline; one su i gvožđevite. Njihova ukupna mineralizacija iznosi 2,98. 2,56 i 3,73 g ‰ . Topla voda služi za piće, kupanje i za ispiranje, hladne samo za piće. Moderno kupatilo ima basene i kade isključivo za kupanje u prirodnoj ugljenokiseloj vodi i posebna odjeljenja za ispiranje, masažu i odmaranje bolesnika. U ovoj banji liječe se: oboljenja želuca crijeva, jetre i žučanih puteva; šećerna bolest, urički artritis, kamen u bubrezima; funkcioni poremećaji srca i arterijska hipertenzija (kupanja); kožne alergijske reakcije i malokrvnost. V.B. je najizgrađenija banja u Srbiji i najposjećenija banja u Jugoslaviji.  
Vršak V. apexacme  
Vrsta V. genus  
Vrtoglavica V. vertigo  

1 21 22 23 24 25 341