... Rječnik | Vojnoljekarske komisije | Stručna tijela koja daju ocje... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Vojnoljekarske komisije Stručna tijela koja daju ocjenu i mišljenje o sposobnosti građanskih i vojnih lica za službu u oružanim snagama, mišljenje o greškama sanitetskih lica u stručnom radu, prijedloge za bolovanje, liječenje itd. Postoji više vrsta komisija: regrutne, bolničke, letačke itd.  
Vojnomedicinska akademija (VMA) Najviša medicinska ustanova u JNA koja, pored terapeutske i preventivne djelatnosti, ima razvijenu i naučno-istraživačku i nastavnu djelatnost. U tu svrhu ona raspolaže mrežom klinika, instituta i školom za obrazovanje vojnosanitetskih kadrova (aktivnih i rezervnih) raznih profila. Rezultat visoke naučne, stručne i nastavne djelatnosti je uvođenje nastavničkih naučnih i stručnih zvanja.  
Vojnosanitetska baza Naziv koji je u NOB označavao skrivene zemunice (naročito u Istočnoj Bosni), u koje su se sklanjali nepokretni ranjenici i bolesnici za vrijeme najezde neprijatelja. Takve b. različitih tipova postojale su pod drugim nazivima i u drugim krajevima naše zemlje.  
Vojnosanitetska pomoć Stepen vojnomedicinske pomoći koja se pruža u etapama. Što je etapa udaljenija od borbene linije, to se u njoj pruža viši oblik medicinske pomoći: prva p. na mjestu ranjavanja, predljekarska u bataljonskom previjalištu, ljekarska u pukovskom previjalištu, kvalifikovana u divizijskom centru i specijalistička u poljskim i evakuacionim bolnicama. V. s. p. na etapi se može promjeniti npr., ako je pukovskom previjalištu dodjeljen hirurg, onda će se u njemu pružati hirurška (kvalifikovana) p.  
Vojnosanitetska služba V. sanitetska služba  
Volatilis Isparljiv.  
Volframati Soli volframske kiseline, H2WO4 .  
Volhardov test za koncentraciju mokraće V. test  
Volhardova diluciona proba V. test  
Volhardova proba V. test  
Volhinijska groznica V. febris quintana  
Volonter (fr.) dobrovoljac, npr. ljekar stažer ili specijalizant koji radi besplatno.  
Volovsko srce V. cor bovinum  
Volt (V), jedinica za mjerenje elektromotorne sile ili električnog napona. (1) Elektromotornu silu od 1 V imamo kada kroz provodnik čiji je otpor 1 om prolazi stalna struja od 1 ampera. (2) Dvije tačke električnog polja imaju potencijalnu razliku od 1 V kada se troši energija od 1 džula da bi se 1 kulon elementarnih kvanta elektriciteta prenio od jedne tačke polja do druge.  
Voltaža Elektromotorna snaga mjerena voltima.  

1 21 22 23 24 25 341