... Rječnik | Direktni vid | V. visus. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Direktni vid V. visus  
Dis- V. dys  
Disaharidi Složeni ugljeni hidrati, sastava C12H22O11, koji se pri hidrolizi razlažu na dva molekula monosaharida. Najvažniji disaharidi su: maltoza, celobioza, saharoza i laktoza.  
Disajni putevi Šuplji organi koji služe za dovođenje vazduha u pluća i njegovo odvođenje iz njih. Gornji d.p. su nos, nosna duplja, usna duplja (kao pomoćni) i ždrijelo, a donji d.p. su grkljan, dušnik, dušnice i njihove grane.  
Disajni trakt V. tractus respiratorius  
Disanje Razmjena gasova (kiseonika i ugljen-dioksida) između organizma i spoljašnje sredine u plućima (spoljašnje disanje), ili između kapilarne krvi i tjelesnih tkiva (unutrašnje disanje). Spoljašnje d. obezbjeđuje se pokretima dijafragme i grudnog koša (udisanje i izdisanje) koji se vrše pod uticajem disajnog centra; abdominalni tip d., d. pri kome učestvuje uglavnom trbušna muskulatura i dijafragma (muškarci); amforično d., naročiti oblik bronhijalnog d. nalik na huk koji se stvara duvanjem u ćup. Javlja se iznad kaverni i pneumotoraksa; asmatičko d., d. s produženim ekspirijumom praćenim piskavim šušnjevima (u astmi); bronhijalno d., vrsta disanja koje podsjeća na zvuk koji nastaje pri duvanju kroz cijev. Fiziološki se čuje nad larinskom i trahejom, a patološki nad mjestima plućnog tkiva koja su postala bezvazdušna usljed zapaljenja, pritiska pluća ili prožimanja malignim tumorom; bronhovezikularno d., promjena disajnog šuma u kome postoji mješavina bronhijalnog i vezikularnog disanja. Fiziološko b.d. čuje se u ekspirijumu u blizini traheje i u desnoj polovini međulopatičnog predjela. Patološko bronhovezikularno disanje čuje se, naročito u ekspirijum, pri sitnim infiltracijama u plućima, u početnoj fazi stvaranja većeg infiltrata i u neposrednoj blizini nekog većeg infiltrata ili eksudata; Cheyne-Stockesovo d., naročiti tip periodičnog disanja koji se odlikuje udisajima čija se dubina povećava do izvjesnog stepena, a potom opada sve do kratkotrajnog prekida disanja (apneja). Uzrok je smanjena osjetljivost centra za disanje (trovanje morfinom, uremija i dr.); dijafragmatično d., tip disanja pri kome dolazi do izrazitog sudjelovanja dijafragme (prečage) u disajnim pokretima; kostalni tip d., disanje u kome naročito učestvuju mišići grudnog koša K. d. je normalan tip disanja žene. U slučaju nekog oboljenja u trbušnoj duplji, k. d. može da se pojavi i u muškarca; Kussmaulovo d., usporeno i duboko disanje. Vidozi; Lab  
Discus (anat.) kolut; d. articularis, zglobni kolut, vezivno-hrstavična tvorevina oblika ploče, koja se nalazi u šupljini zgloba i koja razdvaja zglobne površine; d. intevertebralis, međupršljenski kolut od fibrozne hrskavice između tijela dva susjedna kičmena pršljena.  
Disdijadohokineza Nesposobnost nadovezivanja pokreta koja nastaje pri oštećenjima malog mozga. Bolesnik nije u stanju da pravilno smjenjuje da pokreta čije izvođenje mu se naloži (npr. pronaciju i supinaciju šake).  
Diseminacija V. disseminatio  
Disertacija V. disssertatio  
Disimiliacija V. dissimilatio  
Disimulacija V. dissimulatiosimulatio  
Disk-metoda Određivanje osjetljivosti odnosno rezistencije utvrđenog uzročnika zarazne bolesti prema antibioticima. Ova metoda je dobila svoje ime po tome što se na površinu podloge zasejane ispitivanim mikroorganizmima stavljaju diskovi od filtarske hartije natopljeni pojedinim antibioticima.  
Diskontinuirana sterilizacija V. tundalisatio  
Diskopatija Degeneracija fibroznog anulusa i pulpoznog nukleusa intervertebralnog diskusa koji prolabirajući u kičmeni kanal, vrše pritisak na korjenove moždinskih živaca i izazivaju neuralgije i motorne smetnje u odgovarajućem dijelu noge, slične išijasu. V. diskus-hernija, hernija diskusa intervetebralisa, hernija pulpoznog nukleusa.  

1 6 7 8 9 10 14