... Rječnik | Denaturisanje | (1) radnja kojom se mijenjaju ... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Denaturisanje (1) radnja kojom se mijenjaju osobine neke materije tako da ona gubi osobine koje ima u prirodnom stnju, npr. denturisanje bjelančevine; (2) radnja kojom se neka materija čini neupotrebljivom za hranu ili piće dodatkom nekih drugih materija koje ne smetaju da se prvobitna materija može upotrijebiti za određene svrhe u industriji. Npr., denaturisanje alkohola.  
Dendriti Citoplazmični produžeci živčanih ćelija koji se račvaju i različite su debljine. V. neurit, cylindraxis.  
Dengua Denga, zarazno oboljenje izazvano nepoznatim uzročnikom (virusom) koji prenosi mušica Stegomya calopus. Bolest se javlja obično u vidu epidemije za vrijeme toplih mjeseci. Glavni znaci bolesti; visoka temperatura, bolovi u skoro svim zglobovima i mišićima, po koži ospa različitog karaktera. Oboljenje traje oko 7 dana, ostavljajući još dugo u bolesnika osjećaj nemoći. Javlja se i u našim krajevima, po pojavama liči na Papatačijevu groznicu, ali ima teži i duži tok.  
Denitrifikacija Sposobbnost bakterija da nitrate redukuju u nitrite, a neke među njima mogu dalje da redukuju nitrite u NH3, NO, sve do N2.  
Dens Zub, organ za žvatanje, koji učestvuje i pri pravilnoj fonaciji. Dio usađen u jamicu zubnog nastavka vilice zove se korijen zuba (radix dentis) na čijem se vrhu nalazi otvor kroz koji prolaze krvni sudovi i nervi u unutrašnjost korjena i krunice zuba (foramen apicale dentis), dio pokriven sluznicom desni jeste vrat zuba (colum dentis), slobodni dio zuba (corona densti); (cavum dentis) ispunjena je zubnom pulpom ili srži. Najveći dio zuba gradi dentin (substantia ebernea), zatim zubna gleđ (substantia adamantina), koja pokriva krunicu zuba, i zubni cement (substantia ossea), koja pokriva korijen zuba; d. caninus, očnjak, ima ih 4; d. decidui (s. lactei) – mliječni zubi, nestalni zubi u djeteta, njih 20 na broju, zamjenjuju se stalnim zubima između 6-12 godine života. U odrasloga obično postoje 32 zuba; d. incisivus, sjekutić, ima ih 8; d. molaris, kutnjak (12); d. premolaris, pretkutnjak (8); d. sapientiae, umnjak je naziv za posljednji, treći kutnjak koji izbija oko 20. godine života.  
Dentalis Dentalni, zubni, što se odnosi na zube.  
Dentelle endometriale Čipkasti izgled materične sluznice u zečice 7 dana poslije parenja.  
Denticija Nicanje zuba. U čovjeka postoje dva perioda nicanja zuba. I d., nicanje mliječnih zuba između 6-20 mjeseci; II d. nicanje stalnih uuba počinje u šestoj godini a završava se oko 18. godine života; tzv. III d., ili d. senilis ne postoji. Dešava se da neki zaostali zub u vilici nikne naknadno u starijim godinama. Djeca rođena s jednim ili s više zuba su velika rijetkost.  
Denticulus Dentikul, stvaranje dentina u samoj pulpi taloženjem tečnih soli usljed infektivnog ili traumatičnog nadražaja pulpe. Može da popuni cijelu šupljinu kavuma pulpe i da uđe u kanale korijena.  
Dentifricium Sredstvo za čišćenje zuba, u obliku praška, paste ili rastvora.  
Dentin Zubna kost, čini najveći dio zubne supstancije. Po osobinama je nabliža kosti. Sadrži 28% organske supstancije i iste vrste mineralnih soli kao zubna gleđ. Znatno je mekša od gleđi. Ima razgranati sistem kanala koji idu od pulpe do periferije prema gleđi i postaju sve uži. D. je osjetljiv u žive pulpe jer se u njegovim kanalima nalaze nervna vlakna pored Tomsonovih vlakana. D. se stvara i u toku života, kada je zub u funkciji. Ovaj novostvoreni d. naziv se sekundarni d. Nadražaji na pulpu izazivaju stvaranje d. od periferije prema centru pulpe i naziva se i zatitni d. Sin. substantia eburnea.  
Dentist Zubar, stručno lice koje je svršilo srednju ili višu zubarsku školu i bavi se liječenjem, vađenjem i namještanjem zuba.  
Dentistička škola Zubarska škola; srednje i više zubarske škole traju oko tri godine i u njima je nastava više praktična, a manje teoretska.  
Dentistika Zubarstvo, grana medicine koja se bavi bolestima organa za žvatanje i njihovim liječenjem, vađenjem zuba, namještanjem zuba koji nedostaju, stavljanjem mostova i proteza. V. odontologija.  
Dentitio praecox V. prevremeno nicanje zuba  

1 2