... Rječnik | Tet | Skrać. za tinctura. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Tet Skrać. za tinctura.  
Tetania Tetanija, sindrom izražen karpopedalnim sprazmom, toničkim i kloničkim grčevima mišića (frasovima) i ponekad stridorom, usljed prekomjerne razdražljivosti nerava i mišića. Najčešće se javlja u odojčadi i male djece. Posljedica je poremećenog metabolizma kalcijuma (hipokalciemija) i javlja se u hipofunkciji paratieoidnih žlijezda, rahitisa i alkalozi, npr. usljed uzimanja velikih količina alkalnih soli; t. gravidarum, t. u toku trudnoće; hiperventilaciona t., t. izazvana dubokim disanjem u toku dužeg vremena (usljed alkaloze); latentna t., t. koja se ispoljava tek poslije električnog ili mehaničkog draženja, t. parathyreopriva, t. poslije hirurškog uklanjanja paratireoidnih žlijezda.  
Tetaniformni Sličan tetanusu.  
Tetanus Zarazno oboljenje prouzrokovao bacilom tetanusa (Clostridium tetani), odnosno njegovim toksinima. Bolest najčešće nastaje zagađivanjem rana prljavštinom koja sadrži spore bacila tetanusa. Tetanus može biti ograničen na pojedine dijelove tijela ili opšti, obuhvatajući cijelo tijelo. Simptomi t. su ukočenost vilica (trismus), vrata, trupa i udova, povremeni napadi grčeva mišića, koji se mogu izazvati najmanjim šumom ili pokretom, visoka temperatura, znojenje. Grčevi mišića otežavaju ishranu. Usljed grča disajnih mišića dolazi do cijanoze i otežanog disanja, a i do smrti.  
Tetanusni antitoksin V. serum  
Tetiva V. tendo  
Tetivna mrlja V. macula  
Tetivni refleks V. refleks  
Tetivno vreteno V. čulna tjelašca  
Tetovisanje Pjege ili šare (likovi) u koži koje se vještački postižu unošenjem obojenih ili nerastvorljivih čestica u kožu ubodima.  
Tetraciklini Grupa antibiotika u koju spadaju hlor-tetraciklin (dobiven iz gljivice Streptomyces rimosus) i tetraciklin (dobiven, najpre, polusintetski iz hlor-tetraciklina, a zatim i iz gljivice Streptomyces viridifaciens). Spadaju u grupu antibiotika širokog spektra.  
Tetraetil-olovo Vrlo otrovno organsko jedinjenje olova koje se dodaje benzin za povećanje oktanskog broja, odnosno protiv lupanja motora. U organizam prodire inhalacijom i kroz kožu usljed rastvorljivosti u lipoidima, izaziva mentalne simptome pa i smrt. Naziva se i etil-gas.  
Tetrahlor-etan (trovanje) V. trovanje  
Tetrajodphenolphthalein Tetrajod-fenol-ftalein; dinatrijumova so ovog jedinjenja vrlo je rastvorljiva: upotrebljava se u rendgenologiji kao kontrastno sredstvo za snimanje žučne kesice. Obično se uzima peroralno.  
Tetramethylthionini chloridum V. Methylenum coeruleum  

1 2