... Rječnik | Toxaemia | Toksemija, opšte trovanje zbo... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Toxaemia Toksemija, opšte trovanje zbog resorpcije bakterijskih toksina stovrenih u nekom infektinom žarišu (toksinemija); t. alimentaris, t. izazvana resorpcijom hemijskih otrova iz crijeva; t. graviditatis, skup patoloških pojava, uglavnom poremećaja metabolizma, koji se javljaju u toku trudnoće. U ove spadaju: hyperemesis gravidurum, preeklamsija i eklampsija.  
Toxicodermia Pojava najraznovrsnijih kožnih manifestacija u vidu morbiliformnog ili skarlatiniformnog egzantema, urtikarijalnih erupcija, ekcematiformnih lezija sa papulovezikulama, bulama, vlaženjem i krustama, kao posljedica intoksikacije najrazličitijim hemijskim supstancijama (na prvom mjestu medikamenata unijetih enteralnim ili parenteralnim putem).  
Toxicophobia Toksikofobija, bolestan strah od otrova. V. phobia.  
Toxicosis Toksikoza, (1) svako bolesno stanje izazvano trovanjem; t. alimentaris, toksikoza izazvana pokvarenom hranom; t. endogenes, autoitoksikacija, t. exogenes toksikoza izazvana uzimanjem kroz usta nekog toksičnog materijala; t. gravidarum, toksikoza trudnica, oboljenje za vrijeme trudnoće. Skoro polovina trudnih žena ima izvjesne lakše ili teže toksičke poremećaje usljed prisustva i funkcije oplođenog jajeta. U najvećem broju slučajeva to su lake toksičke promjene u vidu gađenja i povraćanja, naročito u jutru (vomitus matutinus). Poneki put se ti simptomi stalno pogoršavaju i dovode do prekomjernog povraćanja (hyperemesis gravidarum); retenciona t., toksikoza izazvana neizlučivanjem toksičnih supstancija (uremija, holemija itd.). V. intoxicatio; (2) sindrom koji se najčešće javlja kao završna faza teških proliva praćenih i upornim povraćanjem. To stanje se može sresti i u toku kakvog infekta, i praćeno je pomućenom sviješću, eksikacijom, poremećajem disajnog ritma, skleredemom, kao i teškim kardiovaskularnim poremećajima. Sin. neurotoksički sindrom.  
Toxin Toksin, u širem smislu riječi, toksin je svaki otrov životinjskog ili biljnog porijekla. U užem smislu riječi, toksini su otrovni produkti bakterija koji izazivaju razvijanje specifičnih antitijela u krvi i većinom su labilne prirode. Razlikujemo egzotoksine i endotoksine.  
Toxitabletta Ranija oznaka za tablete spravljenje od otrovnih supstancija za spoljnu upotrebu, npr. T. Hydrargyri chloridi, toksitablete sublimata. T. se označuju riječju otrov i mrtvačkom glavom u ukštenim kostima.  
Toxoid V. anatoxin  
Toxoplasma Rod izduženih, iz klase endoparazitnih protozoa, ili ovalnih (sporozoa) koji u vidu tjelašca, polumjesečastog oblika, žive kao paraziti leukocita i endotelnih ćelija raznih sisara, ptica i reptilija. Rijetki su u perifernoj krvi, a često obilni u jetri, slezini, kostnoj srži, plućima, mozgu itd. T. pyrogenes, nalazi se u ćelijama slezine u tropskoj splenomegaliji, v. kala-azar.  
Toxoplasmosis Toksoplazmoza, infekcija izazvana toksoplazmama.  
Trabecula Trabekula, gredica, npr. trabecula lienis.  
Tracer radioactive (engl.) radioaktivni izotop nekog hemijskog elementa koji se može unijeti u organizam da bi se pratili njegov metabolizam ili raspodjela (pomoću Geiger-Müllerovog brojača).  
Trachea Traheja, dušnik, cjevasti disajni organ, pruža se od grkljana, ulazi u grudnu duplju i ispred IV leđnog pršljena dijeli se u dvije dušnice. Zid mu je sagrađen od hrskavičnih lukova, koji onemogućuju spoljoštavanje zjapa dušnika.  
Trachealis Trahealni, dušnični.  
Tracheitis Zapaljenje traheje.  
Tracheoscopia Traheoskopija, osmatranje lumena i zida dušnika pomoću cjevastog osvjetljenog metalnog spekuluma (traheoskopa). Obično se ista cijev upotrebljava i dalje za osmatranje bronhusa (traheobronhoskopija). Većinom se stavlja kroz usta i grkljan u traheju (gornja t.), a ako postoji traheostoma, može da se stavi i kroz nju neposredno u dušnik (donja t.). Ovim načinom mogu da se izdvade i strana tijela iz traheje i bronhusa.  

1 26 27 28 29 30 45