... Rječnik | Tracheostenosis | Traheostenoza, suženje trahej... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Tracheostenosis Traheostenoza, suženje traheje. Može da nastane postepeno, npr. usljed kompresije koju izaziva struma, ili naglo agzogeno ili endogeno strano tijelo. U djeteta može i strano tijelo u jednjaku da pritisne traheju i da tako ugrozi njegov život.  
Tracheostoma Traheostoma, operativnim putem stvoren otvor na prednjem zidu dušnika. U njemu je ivica sluznice srasla s ivicom kože i lako se može stavljati i mijenjati trahejna kanula. T. je nekad privremena mjera liječenja (npr. pri paralizi larinksa, dok se ne ukloni zapreka), a nekad stalna (npr. u laringektomisanog bolesnika).  
Tracheotomia Traheotomija, operativni poduhvat kojim se uspostavlja otvor u prednjem zidu dušnika. U otvor se stavlja trahejna kanula i tako se bolesniku osiguravaju disanje i ekspektoracija. Indikacija za t. je svaki slučaj stenoze u vazdušnim putevima iznad mjesta na kome treba da se postavi kanula, ukloniti uzrok. Vrši se takođe pri liječenju akutne disajne insuficijencije u komatoznim stanjima, u trovanju i u bulbusnim oblicima poliomijelitisa (lassenova metoda).  
Trachoma Trihoma, slijepljene kose usljed ekstremne vašljivosti i ekcemskih promjena. Sin. plica polonica.  
Trachoma Trahom , u izvesnim djelovima svijeta veoma prošireno enemijsko oboljenje vežnjače izazvano virusom. U prvom i drugom stadijumu odlikuje se pojavom folikula i granula, poglavito na vežnjači tarzusa i forniksa. U trećem stadijumu javlja se razmekšanje folikula i granula, dok se četvrti stadijum odlikuje stvaranjem ožiljaka. Kao posljedica nastaju: entropijum kapka, trihijaza, panus, kseroza vežnjače, pa i rožnjače. Sin. conjunctivitis trachomatosa.  
Tractio Trakcija, vučenje, tegljenje, npr. fragmenata slomljene kosti pri repoziciji ploda pomoću kliješta pri porođaju itd.  
Tractotomia Traktotomija, operacija kojom se presijeca neki senzitivni put u centralnom nervnom sistemu radi otklanjanja bolova. Najčešće se primjenjuje presijecanje bulbosspinalnog puta V kranijalnog živca; mezencefalička t., presijecanje nervnog puta u mezencefalonu.  
Tractus Traktus, (1) neka oblast koja ima izvjesnu dužinu, npr. Snop nervnih vlakana koja imaju isto porijeklo i funkciju i završavaju se na isti način; (2) skup organa koji služi izvršenju neke određene funkcije; t. corticospinalis, v. t. pyramidalis; t. digestorius; trakt za varenje, počinje usnom dupljom i nastavlja se jednjakom, želucom, tankim i debelim crijevom. Tanko i debelo crijevo zajednički se nazivaju crijevni trakt (t. intestinalis). U t.d. spadaju i žlijezde čiji se odvodni kanali ulivaju u njega, t.j. pljuvačne žlijezde, jetra i pancreas; t. olfactorius, olfaktivni snop ili traka koja se nalazi na donjoj površini čeonog režnja; t. opticus, optička traka, nervna vlakna koja sačinjavaju dio vidnog puta koji se pruža od hijazme ka centrima u međumozgu; t. pyramidalis, piramidni trakt, veliki motorni trakt centralnog nervnog sistema. Njegova vlakna polaze od prednje središnje vijuge velokog mozga (gyrus centralis anterior) i silaze, preko moždanog stabla, do izdužene moždine, gdje jedan njihov dio ukrštanjem prelazi na suprotnu stranu (decussatio pyramidum) i dospijeva do motornih ćelija prednjih rogova kičmene moždine kao bočni cerebrospinalni snop (t. coticospinalis lateralis), dok neukrštena vlakna obrazuju prednji cerebrospinalni snop (t. coticospinalis ventralis). Sin. t. corticospinalis; t. respiratorius, respiratorni ili disajni trakt, sačinjavaju ga: nosna duplja, ždrijelo, grkljan, dušnik, dušnice i pluća; t. rubrospinalis, rubrospinalni put, glavni ekstrapiramidni put, snop nervnih vlakana koja iz crvenog jedra srednjeg mozga silaze do prednjih, motornih rogova kičmene moždine; t. spinocerebellaris, spinocrebelarni put, snop nervnih vlakana koja idu od zadnjih rogova kičmene moždine do kore malog mozga. Sprovodi nesvjesni duboki senzibilitet; t. spinothalamicus – Edingeri, Edngerov spinotalamusni put, snop nervnih vlakana koja provode površinski senzibilitet trupa i udova (bol, temperaturu i dodir).  
Tragacantha Tragakanta, tragant, na vazduhu osušena guma iz stabljike mnogih maloazijskih vrsta Astragalus, npr. A. ascendens (Leguminosae – Papilionatae). Sin. Gummi Tragacantha.  
Tragi Dlake koje se nalaze u spoljašnjem slušnom hodniku.  
Tragus Prednja kvržica ušne školjke.  
Trahejna kanula V. canule  
Trahomska tjelašca V. inkluziona tjelašca  
Training (engl.) trening, privikavanje i prilagođavanje pojedinih organa i cjelokupnog organizma nekoj vrsti rada i zaposlenja. Treningom se poboljšava rad i kvalitativno i kvantitativno. Trenirani organizam lako obavlja svaki fizički rad zbog cjelishodnijeg funkcionisanja i ekonomičnijeg rada pojedinih grupa mišića i zboga toga se teže zamara. Trenirani organizam, odlikuje se većom fizičkom pripravnošću i spretnošću za obavljanje rada i manjom potrošnjom energije nego netrenirani organizam; autogeni t., metoda psihoterapije koja se sastoji u uvježbavanju opuštanja tjelesnih mišića a vezana je s nizom autosugestija.  
Trajni karakter (fr.cathéter à démeure) v. kateter.  

1 26 27 28 29 30 45