... Rječnik | Tendovaginitis | Tendovaginitis, zapaljenje omo... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Tendovaginitis Tendovaginitis, zapaljenje omotoča tetiva; t. crepitans, tenalgia crepitans, vrst t. s trenjem pri kretanju tetive (usljed fibrinskih naslaga), t. hypertrophica (Guber), čvornovata zadebljanja na ekstenzornim tetivama podlaktice i paraliza n. radialisa – u pijanista; t. purulenta, gnojno zapaljenje omotača tetive, nastaje najčešće prelaskom zapljenja iz okolnog vezivnog tkiva podlaktice i paraliza n. radialisa – u pijanista; t. purulenta, gnojno zapaljenje omotoča tetive, nastaje najčešće prelaskom zapaljena iz okolnog vezivnog tkiva na sam omotač; stenoziraju t. (De Quervain), bolna stenoza omotača tetive dugog i kratkog odmicača palca.  
Tenesmus Tenezam, napon, napinjanje; naročito bolni napon u predjelu anusa i mokraćne bešike, bez izbacivanja stolice i mokraće.  
Tenodesis Tenodeza, učvršćivanje tetiva mišića van funkcije za kost u blizini zgloba. T. se vrši u cilju da se zglob dovede i održi u pogodnom položaju.  
Tenonitis Serozno ili gnojno zapaljenje Tenonove kapsule. Kapci otečeni, hemoza vežnjače, bol. Etiologija: infektivna oboljenja, sepsa, angina, poslije operacije razrokosti.  
Tenonova kapsula Kondenzovano episklerozno vezivno tkivo koje leži prisno uz skleru. Sin. capsula bulbi.  
Tenosynovitis Tenosinovitis, zapaljenje ovojnice tetive. Sin. tendovaginitis.  
Tenotomia Operacija na spoljnim mišićima oka koja se sastoji u djelimičnom ili potpunom presjecanju njegovog pripoja za očnu jabučicu. Ima za cilj slabljenje mišića kada je njihova funkcija pojačana.  
Tensio oculi V. intraokularni pritisak  
Tensio Tenzija, napon, pritisak.  
Tentamen suicidii Pokušaj samoubistva. V. suicidium.  
Tentorium cerebelli Šator malog mozga. Tvorevina tvrde moždanice, koja razdvaja mali mozak od velikog.  
Tenuis Tanak, npr. intestinum tenue, tanko crijevo. V. crassus.  
Teorija (1) neka hipoteza ili, u širem smislu, mišljenje koje se ne zasniva na stvarnom znanju i iskustvu; (2) (med.) učenje o osnovnim načelima vještine liječenja, za razliku od njenog praktičnog izvođenja; t. bočnih lanaca, teorija po kojoj na površini ćelija postoje receptori, tj. bočni lanci komplikovanih organskih molekula, pomoću kojih se razne supstancije (hrana, otrovi, antigeni i dr.) vezuju za ćelije. Povećana regeneracija ovih receptora dovodi do njihovog otkidanja od ćelija, a slobodni receptori u krvi predstavljaju u stvari antitijela. Sin. Ehrichova t., mutaciona t. (H. de Vries), t. koja objašnjava evoluciju živog svijeta postankom novih vrsta putem mutacija, koje se javljaju „eksplozivno“, iz unutrašnjih uzroka, u izvjesnim kratkim „mutacionim periodima“, pri čemu se vrste za koje takav period nastupi rastave na „elementarne vrste“, koje zatim podliježu sekreciji. V. evolucija, darvinizam, lamarkizam, ontogeneza; Spallanzanijeva t., preformistička t. (polovinom XVIII vijeka), po kojoj u jajetu postoji klica za gotov organizam i u ovom ista takva klica u jajima za i dužu generaciju itd. za sve buduće generacije („teorija umetnutih klica“); Weismannova teorija evolucije, koja se vrši u „klicinoj plazmi“ („germinalna selekcija“), koja je sasvim odvojena od some i prenosi se neposredno sa generacije na generaciju („kontinuiran klicin put“), prema čemu je isključeno naslijeđe stečenih osobina. V. nasleđe stečenih osobina, selekcija, soma.  
Teramicin Zaštićeno ime za oskitetraciklin. V. Oxytetracyclin.  
Terapija V. thearapia  

1 6 7 8 9 10 45