... Rječnik | Mucanje | V. haestitatio, dysarhria lite... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Mucanje V. haestitatio, dysarhria literalis, dysarthria syllabaris.  
Mucilaginosa Mucilaginoza, sluzava sredstva, lijekovi biljnog ili životinjskog porijekla koji sadrže dosta sluzi (Geletina animalis, Radix Althaeae, Gummi arabicum, Tubera Salep itd.). Stavljena na sluznice, m. ih štite od nadražaja i tako smanjuju zapaljenje, odnosno djeluju antiflogistički. Upotrebaljavaju se u kataralnim stanjima u digestivnom traktu i u ždrijelu, zatim kao korigensi za ukus i za liječenje trovanja kaustičnim otrovima. Ova sredstva daju se per os ili per rectum (u obliku klizme) s onim lijekovima koji lokalno draže.  
Mucilago Sluzavo sredstvo; M. Gummi arabici, sluz od arapske gume, služi kao korigens za lijekove oštra ukusa i za lijekove koji lokalno draže, a kad se daju u obliku klizme.  
Mucini Glikoproteidi, supstancije pljuvačke, žući, sluzi, koje tečnostima daju sluzastu konzistenciju, a sirćetna kiselina ih taloži.  
Mucosa Mukoza, sluznica, meka, vlažna unutrašnja obloga sivh šupljina pojedinih pribora organa koje su u vezi sa spoljašnjom sredinom (usna, ždrijelna i nosna duplja, jednjak, želudac, crijevo, mokraćovod, dušnik, bronhije i dr.). Sastoji se po pravilu od epitelnog lista (lamina epithelialis) i krzna (1. propria mucosae), a u nekim još i od tankom mišićnog lista (1. muscularis mucosae), ili elastičnog lista (1. elastica mucosae). Neke su sa pločastoslojevitim epitelom i krznom koje se u epitel utiskuje u vidu papila. Obično nemaju žlijezda, te su stoga označene kao kutane ili dermopapilarne sluznice (sluznice usne, usne duplje, ždrijela ,jednjaka i dr.); druge su s jednoslojnim prizmatičnim epitelom i sadrže žlijezde te se nazivaju žljezdani (sluznica crijeva, dušnika i dr.).  
Mucosus Mukozan, sluzav, sluzni, npr. sputum mucosum, sluzav ispljuvak. V. mucus, mucini, mucosa, mucilago.  
Mucus Mukus, sluz, sadrži mucin glikoproteid, koji je slabo rastvorljiv, prozračen je, isteže se u konce i lako bubri. M. luče sluzne žlijezde, a nalzi se i kao osnovna supstancija piktijastog vezivnog tkiva pupčane vrpce, sinovijalnih tečnosti i nekih patoloških tvorevina.  
Muguet V. soor  
Muha V. Musca  
Mukoidi Supstancije slične mucinima koje se ne talože sirćetnom kiselinom.  
Mukomembranski kolitis V. colitis  
Mukozan V. mucosus  
Mulaža (med.) model od voska, gipsa ili druge materije koji predstavlja neki zdrav ili bolesni organ. Izrađuje se katkad kao direktan otisak.  
Mulj (hig.) talog koji nastaje u ogromnim kočinama pri pročišćavanju otpadnih voda metodom sedimentacije; dispozicija m. M. se odvodi i pušta u sloju debelom oko 15 cm na zasebna polja od peskovitnog poroznog materijala, koja su u dubini od 1 do 1,5 m drenirana zbog odvođenja profiltrovane vode iz mulja. Sasušeni m. upotrebljava se u ekonomske svrhe; elutrijacija m. M. se prvo razređuje s dvostrukom do trostrukom količinom vode a zatim mu se dodaje koagulant, najčešće stipsa, koja stvaranjem aluminijum-hidroksida odstranjuje sedimentacijom najveći dio suspendovanih čestica iz ovako razređenog m. Ovako prečišćena voda služi za raazređivanje novih količina m., a polutekući m. vodi se na vakum-filtre na kojima se voda u m. smanjuje na oko 40%. Ovaj m. se zatim upotebljava za đubrenje ili za kompostiranje ili za nasipanje.  
Müllerov kanal Kanal koji u seksomorfogenezi uzima važnog učešća. U muškog taj kanal najvećim svojim dijelom iščezava, ostavljajući traga samo kao sjemena humčica i prostatni kanal („muška materica“). U ženskog M.k. daje matericu i druge unutrašnje genitalne organe.  

1 2 3 4