... Rječnik | Sutura | Šav; (anat.) nepokretni spoj ... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Sutura Šav; (anat.) nepokretni spoj kostiju omogućen tankim slojem vezivnog tkiva; (hir.) šav kojim hirurg spaja razdvojene dijelove tkiva i organa iglama. Vrste šava: 1) pojedinačni ili čvorni šav; 2) produženi šav: obični šav, šav u obliku duvan kese (Doyenov šav); 4) šav za raterećenje u većim defektima pomoću metalnih pločica. Princip šava u operativnim ranama je da se pojedini slojevi šiju posebno (muskulatura, fascija, koža) ili po spratovima, Carelova s., spajanje krajeva presječene arterije šavom koji izvraća zid arterije i time priljubljuje endotel uz endotel; Halstedova s., produženi šav koji spaja ivice rane ovlačenjem konca ispod epiderma; Lembertova s., šav koji zahvata samo seorzu crijeva; maltracna s., produžni šav u kome konac ne prelazi preko ivica rane; odložena primarna s. rane, šav mehanički izazvane rane najkasnije 3-6 dana poslije njenog nastanka; primjenjuje se u slučajevima u kojima nije mogao, bilo iz kog razloga, da se primjeni primarni šav rane; primarna s., rane, šav mehanički izazvane rane, kojim se spajaju ivice rane. Vrši se po pravilu prvih osam sati od nastanka rane, rjeđe kasnije, ukoliko se nije razvila infekcija rane. Neophodan uslov za p.š. jeste primarna obrada rane. Operativne rane u aseptičkim operacijama zatvaraju se primarnim šavom; Schmiedenova s., produženi šav ccrijeva, u kome konac stalno prolazi iz lumena crijeva u polje zahvatajući i uvrćući sve slojeve zida crijeva, sekundarna s. rane: rana s.s.r. se primjenjuje 5-15 dana od natanka rane, kada je ova neinficirana i ispunjena svježim granulacijama: pozna s.s.r. vrši se poslije 15-20 dana i zahtjeva prethodno isjecanje ožiljnog tkiva u rani i podsjecanje i mobilizaciju kože.  
Suzavci V. bojni otrovi  
Suzna kesica Saccus lacrimalis.  
Suzna žlijezda V. grandula lacrimalis  
Švajnfurtsko zeleno Smjesa kuprimetaarsenita i kupriacetata, otrovna zelena boja.  
Svarljivost hrane V. hrana  
Sve ili ništa - zakon Zakon po kome punu seksualnu funkciju može da obezbjedi i sasvim mala količina sjemeničkog tkiva.  
Švedska gimnastika V. gimnastika  
Svemirsko zračenje V. zraci (kosmički)  
Svijest Psihička funkcija koja osigurava odnos psihičke ličnosti prema sopstvenoj djelatnosti, aktivisanju ili inhibiciji rada, kao i prema promjeni stanja raspoloženja, i osigurava davanje računa o svemu što se zbiva u ličnosti i van nje.  
Svinjska kuga Infektivna bolest, svinje izazvana virusom (poznata i pod imenom svinjska kolera). Simptoi: visoke temperature, gizlice u crijevima, dijareje i ekhimoze u bugrezima i po koži.  
Svjetlaci Fosfeni, subjektivno viđenje manje, varnice, svjetlih krugova i sl,, koji ne nastaju odgovarajućim nadražajem perceptornog aparata mrežnjače svjetlosnim zracima, već im je hemanizam nastanka različit. Mogu biti neprijatni. Izazivaju ih: pritisak na očnu jabučicu, električna struja, napor akomodacije. Nastaju i usljed oboljenja mrežnjače. V. photopsia. Sin. fosfeni.  
Svjetleće bakterije V. luminscencija  
Svjetlosno kupanje V. kupanje  
Svjetlost Vrsta energije; dio elektromagnetskog spektra koji je vidljiv zato što draži mrežnjaču našeg oka; obrtanje polarizovane ravni, pojava koju pokazuju neka optički aktivna jedinjenja, a koja se sastoji u tome što se ravan u kojoj se vrše oscilacije polarizovne svjetlosti poslije izlaska iz optički aktivnog tijela ne poklapa s ravni u kojoj su se vršile oscilacije prije ulaska u optički aktivno tijelo, već s ovom čini izvjestan ugao, koji se zove ugao obrtanja. Obrtanje po svom smjeru može biti ulijevo ili udesno i prema tome se za supstancije koje obrću ulijevo kaže da su levogirne, a za supstancije koje obrću udesno da su desnogirne; polarizacija s., podešavanje da svjetlosni talasi vibriraju samo u jednoj ravni, uspravnoj na pravac prostiranja; polarizovana s., s. čiji talasi osciluju u jednoj jedinoj ravni, koja se poklapa s pravcem prostiranja svjetlosti.  

1 86 87 88 89 90 93