... Rječnik | Grejanje | Održavanje toplote raznih pro... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Grejanje Održavanje toplote raznih prostorija u hladnim mjesecima na potrebnoj visini. Postoje dva načina g., lokalno ili pojedinačno i centralno. Za prenošenje toplote upotrebljavaju se vazduh, voda i vodena para. Za lokalno g. upotrebljavaju se. Kamini, metalne peći, peći od gline, gvozdene, irske, američke, cikrulacione, vetilacione peći, peći na plin, na naftu, petroleumske i električne peći. Za centralno g. upotrebljava su: topli vazduh, topla voda, vodena para u obliku tavaničnog grejanja, grejanja na daljinu i etažnog grejanja. S higijenske tačke gledišta zahtjeva se da instalacije za g. budu takve da se mogu prema potrebi bro, lako, izdašno i bezopasno regulisati, da se prilikom grejanja vazudh ne zagađuje gasovima, produktima sagorjevanja prašine, prašinom i pepelom da raspodjela temperature u prostoriji bude što ravnomjernija, da po mogućnosti bude u stalnom pogonu, da se toplota ne širi suviše jakim zračenjem da se relativna vlaga vazduha kreće u podnošljivim granicama i da pogon peći bude radionalan s obzirom na potrošnju materijala i na produkciju i iskorišćavanje toplote. Temperatura vazduha u raznim prostorijama s prosječnom relativnom vlagom od 30% do 50% treba da iznosi u sobama za stanovaje 18-20°C, u sobama za spavanje 14-16°C, u laboratorijama 19-20°C, u školama i javnim dvoranama 16-18°C, u radionicama 16-18°C, u čekaonicama i sporednim prostorijama 15-16°C.  
Grevinova osrtvca Ostrvca u supraoptičkoj jezgri između kojih se nalaze vlakna optičkog snopa.  
Griesingerov simptom V. znak  
Grinja V. Acarina  
Grip V. influenza  
Grittijeva osteoplastička amputacija V. osteoplastička amputacija  
Griz, kaša V. kaša od griza  
Grizlica V. ulcus  
Grkljan V. laryx  
Grlić V. cervix  
Groblje Zemljište za sahranjivanje mrtvaca. G. se postavlja daleko izvan naseljenih mjesta, na 100 do 200 m od zgrada za stanovanje i to više iz psiholoških razloga, nego zbog opasnosti za zdravlje. Mjesto za g. treba da bude sunčano, prostrano, lako pristupačno, a slojevi zemlje da se sastoje od poroznog i suhog materijala, kao što je fino pjeskovito tlo pomješano s nešto ilovače, s podzemnom vodom 3-4 m ispod nivoa terena. Bunari treba da budu udaljeni najmanje 100 m od mjesta ukopavanja, naročito kada je pravac kretanja podzemne vode od groblja prema bunaru. Patogeni mikoorganizmi, pa i oni otporniji propadaju relativno brzo u zakopanom lešu, uglavnom zbog suparništva i antagonističkog djelovanja saprofita. Prekopavanje grobova ili ponovno ukopavanje u isti grob mogućno je 20 do 40 godina poslije posljednje sahrane, prema lokalnim prilikama. Poslije toga vremena može se zemljište upotrijebiti i u druge svrhe.  
Grocco-Rauchfussov trougao Trougao perkutorne tmulosti koji se nalazi na suprotnoj strani od pleuralnog eksudata uz kičmeni stub. Sin. paravertebralni trougao perkutorne tmulosti.  
Groccov trougao V. Grocco-Rauchfussov trougao  
Grollmannova zona Najdublji pojas retikularne zone kore nadbubrežnih žlijezda, koja je izvorište androgenih hormona. Sin. Howard-Müllerova zona.  
Gross-Grafoordova operacija V. operacija  

1 26 27 28 29 30 32