... Rječnik | Krpeljni meningoencefalitis | V. meningoencephalitis. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Krpeljni meningoencefalitis V. meningoencephalitis  
Krsna kost V. os sacrum  
Krsni predio V. regio  
Krstača V. os sacrum  
Kruksova cijev V. Crookesova cijev  
Kruna zuba V. denscorona dentis  
Krunice Protetičke nadoknade kojima se oštećenoj prirodnoj krunici vraća normalna funkcija žvakanja, morfološki oblik, kao i estetski izgled. Prave se od metala, nemetala i kombinovane. Čahuraste k. stavljaju se na ostatak prirodne krunice, a pune kad je ostao samo korjen zuba.  
Krunkenbergov tumor V. fibrosarcoma ovarii mucocellulare carcinomatodes.  
Krup V. croup  
Krupozna pneumonija V. pneumonia  
Kruškasti toraks V. thorax  
Kruti zglob V. contractura  
Kružni vijenac Ispupčen rub glavića (corona glandis) koji za vrijeme erekcije snažno nabubri i odskoči nad površinom penisa. Sluznica ovoga ruba veoma je osjetljiva jer je bogata tjelašcima sladostrašća.  
Krv (lat. Sanguis), tjelesna tečnost koja protiče kroz srce i krvne sudove. Sastoji se od tečnog dijela, krvne plazme i ćelija: crvena krvna zrnc ili hemacije, bijela krvna zrnca ili leukocti i krvne pločice ili trombociti. U 1.000 dijelova plazme krvi nalazi se 600-700 dijelova plazme. U 1 ccm krvi ima oko 5,000.000 hemacija, 6.000-7.000 leukocita i 210.000-300.000 trombocita. Među leukocitima razlikuju se; limfociti (25%), monociti (6-8%), neutrofilni granulociti (65-70%), eozinofilni granulociti (2-4%) i bazofilni granulociti (0,5%). Krv ima crvenu boju zbog hemoglobina koji se nalazi u crvenim krnim zrnicima, određenu gustinu (1.055), temperaturu (36,6°C na površini tijela a u unutrašnjosti nešto više).Količina krvi u odraslog je 5-6 litara. Slana je zbog rastvora soli, otužno miriše na znoj, a normalna reakcija je alkalna. Kad se ispusti iz krvnih sudova, zgrušava se (koaguliše). Dodavanjem izvjesnih soli sprečava s grušanje, te se krvna zrnca talože (sedimentacija). U dodiru sa stranom krvi krvni serum zgomilava crvena krvna zrnca (aglutinacija – v. krvne grupe). Uloga krvi je mnogostruka. Strujanjem kroz krvne sudove i kapilare prenosi hranljive materije i kiseonik do najudabljenijih dijelova tijela. Iz tkiva i ćelija prima materije za izlučivanje, koje se izbacuju organima za izlučivanje (v. ekskrecija). Krvlju struje inkreti endokrilnih žlijezda koji održavaju pojeide organe u korelaciji. Njome struje protivtela nastala pod uticajem raznih prouzrokovača, koja s leukocitima brane organizam od patoloških klica. Uopšte, krv vrlo živo reaguje karakterističnim promjenama svoga sastava u raznim oboljenjima, te se njenim ispitivanjem olakšava određivanje prirode i stepena oboljenja. V. aglutinacija, anisocytosis, acidofilan, bazofilija, angranulocitoza, leucaemia, leucocytopenia; arterijska k., krv u artrijskom sistemu; sadrži više kiseonika od venske k.; citratisana k., krv kojoj je dodat neutralni natrijum-citrat u cilju spriječ  
Krvarenje V. haemorrhagia  

1 41 42 43 44 45 48