... Rječnik | Krvava mola | V. mola. | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Krvava mola V. mola  
Krvavljenje Obojiti krvlju, obložiti i pokriti krvlju.  
Krvna plazma Krvna tečnost bez uobličenih elemenata.  
Krvna slika V. hemogram  
Krvne bjelančevine V. proteini  
Krvne grupe Grupe u koje su se podjeljeni ljudi prema osobinama svoje krvi, i to prema faktorima koji mogu da se aglutinišu (aglutinogeni) A i B u eritrocitima i prema aglutinima ? (anti-a) i ß (anti-B) u serumu. Po raznim kombinacijama aglutinogena određene su 4 landsteinerove grupe: A, B, AB i 0. AB-grupa, prema tome, može da prima krv od svoje grupe i svih grupa i naziva se univerzalni primalac, dok 0 može dati svojoj grupi i svim grupama i naziva se univerzalni davalac. Danas se zbog prisustva krvnih podrupa koje mogu biti povod za teške posstransfuzione reakcije, smatra da ne postoje ni univerzalni davaoci. A-grupa može da primi krv od svoje i 0 grupe, a može dati samo svojoj i AB-grupi. B-grupa može da primi od svoje i 0-grupe, a može da da samo svojoj i AB-grupi. Krvne grupe se u toku života ne mijenjaju i nasljeđuju se po Mendelom zakonu. Određivanje k.g. vrši se pomoću test-seruma ili poznatim eritrocitima A- ili B-grupe. Određivanje krvnih grupa služi u odabiranju dvalaca krvi za transfuziju, u određivanju roditeljstva i kriminologiji.  
Krvne ploče V. trombociti  
Krvni naduv V. cephalhaematoma  
Krvni podliv V. suffusiosugillatio  
Krvni pritisak V. pritisak  
Krvni serum Krvna plazma bez fibrinogena, koja se dobiva centrifugovanjem defibrinisane krvi ili retrakcijom fibrina iz zgrušane krvi.  
Krvni sudovi V. vas  
Krvoliptanje V. haemorrhagia  
Krvotok Strujanje krvi u zatvorenom sistemu krvnih sudova. Sin. circulatio sanguinus; kolateralni k., bočni krvotok, koji je omogućen anatomozama bočnih grana dviju susjednih arterija. Ako jedna od arterija bude začepljena, njen distalni dio dobija krv preko anastomotičnih grančica iz okolnih arterija, tj. uspostavlja se kolateralni k.; mali k., cirkulacija krvi od desne komore preko pluća do lijeve pretkomore. Krv struji od desne komore kroz plućnu arteriju u pluća, tamo se rasipa, pa se ponovo skuplja u plučne vene, kojima dospijeva u lijevu pretkomoru srca. Sin. plućni krvotok; placentni k., prelaz materije kroz placentu vrši se difuzijom i filtracijom. Iz krvi majke prelaze hranljivi produkti, kao ugljeni hidrati, bjelančevine, lipoidi, masti, soli, gvožđe, mliječna kiselina, a iz djeteta u k. majke raspadni produkti metabolizma. Iz majčinog k. prelaze u djetinji adrenalin, tiroksin, hormon zadnjeg režnja hipofize i vitamini. Od sporednih produkata i štetnih supstancija prelaze razne mineralne soli, alkaloidi i dr. Zapaženo je prelaženje spirohete, dok bakterije prelaze samo kada je razorena posteljica. Najzad, kroz posteljicu prolaze antitijela, veliki k., cirkulacija krvi od lijeve komore do desne pretkomore. Krv izalazi iz lijeve komore u aortu, iz ove struji u sve sitnije arterije, dok se ne raspe u kapilare, zatim preko venskog dijela kapilara struji u sitnije pa u veće vene i kroz donju i gornju šuplju venu dospijeva u desnu pretkomoru srca, vještački k., v. aparat pluća-srce, vantjelesni krvotok, ekstrakorporalni krvotok.  
Krypton Kr., element, pripada grupi inertnih gasova.  

1 41 42 43 44 45 48