... Rječnik | Kulminacija | Vrh, najviša tačka, faza naj... | Medicinski rječnik
Unesi riječ

Domaći

Kulminacija Vrh, najviša tačka, faza najintenzivnijih pojava u nekom procesu. V. acme, fatigium, culmen.  
Kulon (C), jedinica za količinu elektriciteta odnosno električnog tovara. Ona količina elektriciteta koju prenosi u 1 sekundu struje od 1 ampera. U jednom kulonu nalazi se 6,23542 x 1018 elektrona.  
Kultura Stapanje kolonija, stvorenih od istih bakterija na određenoj hranljivoj podlozi. Služi za identifikaciju i diferencijaju bakterija.  
Kümmellova bolest V. v spondylomalacia;  
Kümmellova bolest V. spondylomalacia  
Kumulacija V. cummulatio  
Kumulativno dejstvo Pojava koja se sastoji u tome što nova doza nekog lijeka, data bolesniku, zatiče u njegovom organizmu nerazgrađene odnosno neeliminisane dijelove prethodnih doza tog istog lijeka. Nastaje pri davanju lijekova koji se sporo izlučuju ili se u organizmu sporo razgrađuju, npr. pri davanju digitalisa.  
Kumus Pjenušavi mliječni proizvod koji sadrži alkohol i naziva se i vinum lactis. Spravlja se od mlijeka kobila, kamila i koza u Aziji i na Kavkazu. U Srednjoj Evropi se uglavnom spravlja od kravljeg mlijeka djelovanjem raznih mikroorganizama (kumis-kvasca, kumis-bakterija, Streptococcus lactis i Bacillus acidi lactici). Sadrži oko 0,5 do 1,2% mliječne kiseline, 0,9% do 3% alakohola i ostale sastojke mlijeka. Kumis se najčešće spravlja pomoću čistih kultura spomenutih mikroorganizama.  
Kupalište Mjesto gdje se može kupati, bilo u rijeci, u jezeru, moru ili u nekoj banji. Tim se imenom često naziva i kupatilo. Upotrebljava se kao naziv za mjesta s plažama na primorju.  
Kupanje (1) utapanje nekog tijela u neku tečnost, (2) pranje cijelog tijela ili dijelova tijela tako da se oni nalaze u nekom sudu napunjenom vodom; (3) ležanje za izvjesno vrijeme u nekoj vodi koja ima ljekovita fizička ili hemijska svojstva; (4) kretanje u vodi (bazen, rijeka, jezero, more) u cilju razonode ili sporta; obično kupanje u mlakoj ili toploj vodi vrši se iz higijenskih razloga. Ali kupanja u običnoj vodi primjenjuju se često i u terapiji. Ona djeluju svojom temperaturom i mehanički. Kupanja mogu biti: vrlo hladna (1-11°C), hladna (11-24°C), svježa (24-32°C), mlaka (32-35°C), topla (35-38°C), vrlo topla (preko 38°C). Npr. , duža kupanja u mlakoj vodi obično umiruju nervozne osobe; neki bolje podnose topla kupanja; vrela kupanja se rjeđe propisuju. Ljekovita kupanja u mineralnim vodama, pored toga što djeluju svojom temperaturom i mehanički (kao i kupanje u običnoj vodi), djeluju još i specifično, hemijski (ugljenom kiselinom, sumpor-vodonikom, solima i dr.); blatno k., kupanje u ljekovitom blatu, koje se koristi bilo kao kupanje cijelog tijela (obično u drvenoj kadi), bilo samo lokalnom primjenom blata (oblog blata na oboljeli zglob); crijevno k., v. ispiranje crijeva; električno k., kupanje pri kome se kroz vodu provodi galvanska struja. Pri e.k. obje elektrode nalaze se u vodi (bipolarno kupanje) ili se jedna elektroda nalazi u vodi , a druga u ruci osobe koja se kupa (monopolarno kupanje, koje može biti anodno k. ili katodno k.). E. k. djeluje u isto vrijeme sedativno i tonički, i služi u liječenju neurastenije; parafinsko k., kupanje u mekom parafinu, koji se topi na 36° do 40° C. Pk. Se obično preporučuje od nekih kao cijelo kupanje u gojaznih osoba, radi mršavljenja; pješčano k., kupanje, odnosno zatrpavanje tijela, ili dijelova tijela u suncem zagrijan sitan pijesak, obično ljeti na obali mora (npr. u Ulcinju). Povoljno utiče na hronični reumatizam, neuralgije i posljedice povreda. Ova kupanja djeluju mehanički i s  
Kupatilo Prostorija koja služi za kupanje, s kadom ili tušem. Obično služi za održavanje tjelesne čistoće, a u banjama za ljekovita kupanja; blatno k., zgrada ili dio zgrade u banji, u kojoj se isključivo sprovodi liječenje blatom. V. kupanje (blatno).  
Kupfferove ćelije V. ćelija  
Kupiranje V. prekidanje napada  
Kura Liječenje, niz ponovljenih istih ili međusobno povezanih terapijskih poduhvata (primjena lijekova, kupanje, održavanje neke dijete, izvođenje nekih vježbi itd.) u toku određenog vremena; indunkciona k., liječenje utrljavanjem neke masti. Najčešće se, ranije, i.k. sastojala u primjeni živinih masti u liječenju sifilisa.  
Kurare V. curare  

1 46 47 48